YAMATO – The Drummers Of Japan

Kdy: Zpět na přehled akcí 15/03/2013 – 26/03/2013
Vstupenky

YAMATO – The Drummers Of Japan

“Rojyo” – The Beat On The Road
20th Anniversary Tour

Soubor Yamato by založen v roce 1993 Masou Ogawou v prefektuře Nara. Do roku 1887 byla Nara součástí provincie Yamato, odkud také pochází název souboru. Od svého založení Yamato uskutečnili přes 1000 vystoupení ve více než 20ti zemích Asie, Evropy a Ameriky. Každý rok Yamato koncertuje 6 – 10 měsíců ročně po celém světě. Výsledkem takto namáhavého programu je stále rostoucí počet diváků, který jen utužuje neutuchající úsilí japonského seskupení při vystoupeních. Pro každého z členů souboru je vždy setkání s obecenstvem jedinečné a vzácné.

Tento rok Yamato slaví 20 let své existence a přinese opět vzrušující představení, které již pro 5 milionů diváků každé věkové kategorie znamenalo nezapomenutelný zážitek a okouzlení z energické a explozivní show. Podmanivá hudba Yamata má svou jemnou krásu stejně jako srdcebušící basovou sílu v podání pozoruhodné síly a schopoností bubeníků.

Yamato opět rozduní bubny “Wadaiko“, které se svými rozměry pohybují od velikosti talíře po bubny široké přes metr v průměru, včetně bubnu Odaiko, který byl vytesán ze 400 let starého stromu. Naprostá fyzická síla a pohyb bubeníků je stejně impozantní jako výsledná hudba v této vizuálné okázalé a vysoce zábavné show. YAMATO2013-3

Turné po České republice navazuje na šnůru po Asii a Velké Británii. Již v minulých letech byli velice kladně přijati britskou kritikou a obdrželi jen slova chvály, jako například:
Telegraph: “Dechberoucí!“,
The Scotsman: “Fyzická energie se střetává s energií duchovní“,
The Times: “Skutečně divadelní zážitek doprovázený baletním půvabem a až nakažlivým humorem“,
The Daily Telegraph: “Oslňující. Nádherné a ohromné bubny dostaly výprask s fenomenální zručností dosahující neúprosných decibelů. Jednoduše dechberoucí zážitek“,
Metro London: “Rozkoš, elegance, nádhera a čirá radost“.

Po českém vystoupení dále pokračují přes Rusko, Slovensko a Maďarsko do zemí Beneluxu a svou pouť zakončí dvojvystoupením v Řecku. Dokromady Rojyoh – The beat on the road sčítá jedinečných 90 vystoupení.

Na tuto oslavu dvaceti úspěšných let, bubeníci Yamato vytvořili speciální výroční turné, při kterém fanoušci zažijí velkolepou oslavu – ” (ROJYOH)“ – což znamená “na cestě“. Ta zahnuje to nejlepší z nejpamátnějších Yamato vystoupení.

20 let je dlouhá doba. Yamato vzniko v prefektuře Nara a právě zde jim byla dána možnost poprvé zahrát pouze jednu skladbu při příležitosti malého místního festivalu. Od té doby jsou zvání do všech koutů světa, kde provádí svou práci – žijí svůj sen a bubnují “na cestě“. Bylo to životní vystoupení, které změnilo osud bubeníků po dobu dalších 20ti let. Yamato pamatuje na zvuky svých stop, které zanechaly za sebou. Yamato chce, aby publikum cítilo zemské vibrace, a hlavně, Yamato chce dokázat, že stále žije.

Yamato svou cestu popisují takto:

Při náhlém zastavení na cestě odněkud – někam jsme najednou začali slyšet ozvěny našich stop – uplynulých dní za námi. Studený vítr odvál minulost a náhle jsme se ocitli v důstojném tichu. Pohlédli jsme na naše stopy minulosti a vzápětí nasměrovali náš pohled do budoucnosti, která se táhne do dálky. Vydali jsme se na cestu. Zvuk chůze se odráží v tvrdé zemi. Cítíme, že naše srdeční frekvence se zvyšuje a začíná se překrývat s rytmem našich kroků. Ozvěny pomalu začínají vyzařovat z našich těl a spojují se s těmi, kteří jdou s námi a čím dál více rezonují se zemí. Toto je rytmus Yamata. Yamato je zvuk planety Země. Je důkazem toho, že jsme naživu. Naše hlasité kroky znějí po celém světě. Je to okamžik, kdy náš rytmus synchronizuje s vaším tlukotem srdce. Proto se vší energií stále kráčíme směrem k budoucnosti.

 

Program “ROJYOH – the beat on the road“ – 20th anniversary tour

1. Úvodní část “Zrození Yamata“
První záchvěv života, který začal onoho dne. První rytmus Yamata, byl jako tlukot srdce při narození. Vzpomínky na zrození Yamata a shrnutí 20ti let v ozvěnách pulzující duše a života Yamata.

2. Masurao – “Silný muž“ (2005)
Tato část využívá speciální techniky, kdy Miyadaiko buben (buben s dlouhým tělem) leží naplocho a je rozezníván horizontálně. Tato metoda bubnování “Kiyari taiko“ je rozšířená zejména na ostrově Miyajima. Publikum se může těšit na klasický Yamato styl s tradiční “Taiko“ metodou bubnování.

3. Kizashi “Moment začátku“ (1995)
Tato skladba je z roku 1995 a je charakteristická svojí rychlostí a jednotou. I nesmírně rychlé údery jsou v absolutní jednotě s pohybem paliček i zvukem, který tvoří. Tato krása a důstojnost může dnes být viděna všude a ve všem. Yamato zde vyzývá publikum, aby zažilo pocit jednoty, který je tak příznačný “životem pod jednou střechou“.

4. Ittetsu “Intenzivní duch“ (2011)
V této době plné nekonečných informací, může člověk cítit velké nutkání vyzkoušet mnoho různých věcí. Pokud ale se není schopen soustředit na to, co je důležité právě teď, jeden bezvýznamný den následuje druhý. Na rozdíl od trendu současné doby, Ittetsu implikuje ducha vytrvalosti se zaměřením na jednotlivé cíle člověka. Pokud je člověk mrzutý popř. plachý ve společnosti, Ittetsu pomůže proniknout paprskům světla i na něj.

5. Rekka “Oheň“ (2002)
Tato část staví na jednu stranu dva velice dovedné mužské bubeníky a na druhou pak dvě neméně dovedné ženské bubenice. Užijte si eletrizující napětí a světelnou rychlost mezi nimi. Ani jedna strana se nevzdá. Kterou stranu podpoříte vy?

6. Ucho-ten “Na vrcholu světa“ (2009)
Toto je moment, při kterém zapomenete na všechny těžkosti lidského života. Buďte nadšení, jako by jste chtěli říci :“ Jsem na vrcholu!, nebo „“Jsem nejlepší!“. Nic nemůžete dokázat, pokud se budete obávat strachu z názoru jiných lidí. Poddejte se zvuku bubnů, tančete, zpívejte s přáteli. Zmírníte tak stres a dostaví se pocit, že jste v sedmém nebi.

7. Rakuda “Velbloudí styl“(1998)
Bez nadsázky lze říci, že Yamato by nemohlo existovat bez této kompozice. Vznikla několk let po založení souboru a od té doby je čím dál zábavnější. Při tomto důkladném stylu jsou bubeníci v jednotné simbioze s bubny a dodává silný pocit, který nemůže nahradit žádný jiný bubenický styl.

8. Garakuta -“Hračky do šrotu“ (2005)
Představení evokuje pocit být “šrotem v krabici s hračkami“. Je to rozporuplný pocit, ale zároveň přináší spoustu vzrušení spolu se spoustou přátel – hraček v jedné krabici. Vybízí tím tak ke společnému “chrastění v krabici“.

9. Rojyoh “Na cestě“ (2013)
Každý někdy v životě stojí na křižovatce života – na zastávce po dlouhém životním úseku. Každý má své sny, o které usiluje. Někdy se ale člověk na cestě za svým snem zastaví a ztratí ho. Rozhlédne se zpět, poté opět pohlédne zpět a nakonec pohlédne do dálky a zamáčkne slzu. Opět se dá do kroku. Pomalu. Pomalu ale jistě. Vydá se na cestu.

15. 3. 2013 ČESKÉ BUDĚJOVICE, DK Metropol
16. 3. 2013 PLZEŇ, Peklo
17. 3. 2013 HRADEC KRÁLOVÉ, Aldis
19. 3. 2013 LIBEREC, Dům Kultury
20. 3. 2013 PRAHA, Hybernia
21. 3. 2013 PRAHA, Hybernia
23. 3. 2013 ZLÍN, Kongresové Centrum
24. 3. 2013 OSTRAVA, Plynojem
25. 3. 2013 BRNO, Janáčkovo Divadlo
26. 3. 2013 20:00 BRNO, Janáčkovo Divadlo – NOVĚ PŘIDANÝ TERMÍN!