YAMATO – THE DRUMMERS OF JAPAN

Kdy: Zpět na přehled akcí 06/02/2007 – 09/02/2007
Vstupenky

NOV� strhuj�c� SHOW JAPONSK�CH BUBEN�K�

9.-10.2.2007 (pďż˝-so) od 19:00 hod. – Kongresovďż˝ centrum PRAHA
7.-8.2.2007 (st-ďż˝t) od 19:00 hod. – Jan��kova Opera ND BRNO
VYPROD�NO
6.2.2007 (ďż˝t) od 19:00 hod. – Jan��kova Opera ND BRNOpďż˝idanďż˝ pďż˝edstavenďż˝

YAMATO
THE DRUMMERS OF JAPAN
NOVÁ strhující SHOW JAPONSKÝCH BUBENÍKŮ

9.-10.2.2007 (pá-so) od 19:00 hod. – Kongresové centrum PRAHA
7.-8.2.2007 (st-čt) od 19:00 hod. – Janáčkova Opera ND BRNO

VSTUPNÉ PRAHA (dle umístění v sále): 790 Kč, 890 Kč, 1.190 Kč, 1.390 Kč, 1.590 Kč
VSTUPNÉ BRNO (dle umístění v sále): 690 Kč, 990 Kč, 1.190 Kč, 1.390 Kč

Plán sedadel Praha (přízemí)Plán sedadel Praha (balkon)Plán sedadel Brno (PDF, Adobe Acrobat)

 yamato2007

Yamato

Yamato založil v roce 1993 Masa Ogawa v Naře, která je považována za „kolébku japonské kultury“. V současné době soubor sídlí ve vesnici Asuka a s tradičními japonskými bubny „Wadaiko“ cestují již více než 10 let po celém světě.

Od svého vzniku uskutečnil soubor přes 1000 představení v Asii, Evropě a Americe, které shlédlo více než milion lidí. Během této velkolepé bubenické show, v které se bubnování mísí s tradičními japonskými motivy (hudba, kostýmy – SHOW v japonské tradici), je použito několik desítek originálních japonských bubnů (včetně bubnu „Odaiko“ vyrobeného z ohromného více než 400 let starého stromu).

Jejich světové turné začalo v srpnu 1998 na Fringe Festivalu v Edinburku, kde za své vystoupení dostali cenu „Spirit of Fringe“. Po tomto úspěchu dostal soubor mnoho nabídek k vystupování a od května 1999 navštívil Velkou Británii, Holandsko, Belgii, Německo a Rakousko. Byli pozváni také na Izraelský Festival, kde v Jeruzalému předvedli hned 5 vystoupení za sebou.

V roce 2007 je v únoru, na základě velkého úspěchu, již podruhé představí umělecká agentura Pragokoncert v České republice a to v Kongresovém centru Praha a Janáčkově opeře VD v Brně. Představení trvá s přestávkou cca 2 hodiny.

Umělecký ředitel: Masa Ogawa
Vystupují: Takeru Matsushita
Akiko Ogawa
Satomi Ikeda
Midori Tamai
Tetseru Okubo
Tomoko Kawauchi
Kazayuki Mandokoro
Takaoki Masui
Saori Higashi

INFORMACE:
PRAGOKONCERT BOHEMIA, a.s., U Bulhara 3, 110 00 Praha 1, Tel.: 224 234 602, fax: 224 234 340, http://www.pragokoncert.com

Další kontakty – produkce:

Blanka Bešťáková, mobil: 777 701 587, e-mail: BestakovaB@pragokoncert.com

OBJEDNÁVKY vstupenek: vstupenky@pragokoncert.com

Poselství YAMATO

„Bubny existují od nepaměti a jejich zvuk člověka dokázal vždy učarovat. Vždy, když jsme my – Taiko bubeníci z Yamato – hráli na naše bubny, dali jsme do toho srdce i duši ve snaze vytvořit zvuk, v kterém se odráží samotný puls života. Naším bubnováním chceme zprostředkovat tlukot srdce- zvučnou podstatu všeho živého. Během našeho vystoupení cítíme sílu a vášeň toho rytmu, který se nachází v každém koutě našeho světa dávající sílu a odvahu přijmout život takový, jaký je. Toto cítění se snažíme sdílet s naším publikem. Naše intenzivní cvičení nám umožňuje šířit tento puls po celém světě, někdy s jemnou pronikavostí, jindy s nezměrnou sílou a vášní. Pak v okamžiku, kdy naše bubnování souzní s tlukotem srdcí našich diváků, vytvoří vlnu energie, která nám dává sílu a vůli bubnovat dál…“

Vždycky jsem si myslela, jací jsou Japonci drobní, nudní a přehnaně konzervativní „patroni“, avšak tanečníci souboru Yamato mě hned na začátku vyvedli z omylu. Nejenže na nich hrály všechny svaly, kterým jsem se již také přestala divit, když jsem viděla, co s těmi bubny provádějí, ale překvapili i svým smyslem pro humor, který byl součástí celého vystoupení. A ač jsou to pouze pantomimické projevy, všem musí být jasné, o co jde.

Dunění bubnů se rozléhalo po celém absolutně zaplněném sále vídeňského MuseumQuartier, až jsem si říkala, že to ta blána nemůže vydržet a určitě rupne. Vystoupení trvalo více než dvě hodiny včetně přestávky a během této doby nás velmi dobře bavilo deset perfektně sladěných vystupujících – čtyři muži a šest žen v tradičních japonských úborech v černém a červeném provedení. Během vystoupení účinkující vystřídali celou řadu nástrojů, od tradičních bubnů různých rozměrů, přes malé činelky až k strunovým drnkacím kytarkám.

Možná by se zdálo, že když napíšeme, že vystoupením Yamato chceme přiblížit japonskou národní kulturu také našim divákům, že je to fráze, ale v tomto případě to tak je, protože přesně takový pocit jsem z tohoto zajímavého vystoupení měla i já sama.

Takže – chcete vidět Japonce řádit s bubny? Přijďte se na ně podívat a budete mít také tu neopakovatelnou možnost doslova nasát a vstřebat tu správnou japonskou atmosféru, ač se budete nacházet tisíce kilometrů od jejich domova.

Je naprosto zřejmé, že naši občané velmi intenzívně přijali západní trend ve sledování cizích kultur ať už cestováním, prostřednictvím dějin, tak také sledováním jejich kulturního dění. Proto doufáme, že také projekt Yamato osloví i další naše občany a budou nadšeni stejně tak jako my a s námi první vlna diváků, která měla možnost je poprvé shlédnout v Praze v březnu 2006.

Čerpáno ze zahraničního tisku:

Hamburger Abendblatt:

Perfektní choreografie potvrzovala dokonalé ovládání těla. (…) Tělo i duše se stýkaly v téměř neskutečné harmonii. Příběhy slunce, větru, lidské duše i večerní oblohy. (…) Fascinující spojení tradice a popové kultury.

Hannoverské „Allgemeine Zeitung“

Na konci, po krátkých dvou hodinách, nebylo slyšet jen rytmický potlesk, ale potlesk frenetický, který neutichl ani tehdy, když v hledišti již dávno zhasla světla. Skvělá desítka umělců poděkovala čtyřmi přídavky.

(Ve Vídni bylo bujaření o něco menší, zde se přidávalo dvakrát, avšak za velmi intenzivního potlesku, kdy polovina sálu stála).

Lipský „Volkszeitung“

„ (…) Neboť tato dech beroucí, magická, elektrizující, archaická, elegantní a vtipná bubenická show je tou nejskvělější mezinárodní podívanou.
(…) YAMATO je všeobsahující: archaická i moderní, elegantní i zvířecí, sportovní i něžná. A YAMATO je obrovský úspěch. Pestré publikum ve vyprodaném sále zvedá nedšením ze sedadel. (…) Jedinečné!

Frankfurtský „Allgemeine Zeitung“

Cílené světelné efekty, razantní choreografie, jiskřící kostýmy. Nechybí ani zdařilá porce humoru – je to alternativní show plná energie.

The Scotsman

Čistá energie se snoubí s ryzí blažeností.

Další citace z tisku

Povznešená hra na bubny, euforické rytmy a expanzivní dobrá nálada.

Yamato – dříve Wadaiko Yamato – přinášejí optimistický pohled na starověké umění Taiko bubnování do divadla Peacock.

Poté, co si svou dovedností a energií překypujícími představeními získal nadšené publikum po celém světě, vrací se Yamato do Londýna, kde se poprvé objevili v roce 1998 a obdrželi obrovská uznání kritiků.

Pokud hledáte inspirující hru na bubny a nakažlivé taneční rytmy, budete zklámáni. Toto je mnohem víc. (Guardian)

Obrovské bubny podobné sudům, hřmící bubnování slučující se s nádhernými bronzovými činely a bambusovými flétnami vytvářející kaleidoskop zvuků.

Toto je nová generace Taiko bubeníků – současně sexy, plní energie, sebejistí i zamyšlení; mladá skupina hráčů i hráček na bubny, kteří jsou uceleně propleteni v show, která je příjemným spojením podívané a pečlivě nacvičené techniky.

„Veselé“ (Evening Standard)

Bez upřesnění:

Celkem pět mužů a pět žen v černém předvádělo na bubny neuvěřitelně rytmickou show.

Chvílemi to byl dialog mezi jednotlivými protagonisty. Bubeníci se po pódiu pohybovali v rytmu bubnů, a tak představení bylo i silným vizuálním zážitkem.

Japonci používali během představení desítky bubnů. Největší z nich, který je vyroben z více než čtyři sta let starého stromu, měl v průměru téměř dva metry.