KATAPULT Retro Tour 2015 – 40let (1975 – 2015)

Kdy: Zpět na přehled akcí 06/11/2015 
Kde: Zlín, Masters of Rock Café
Tyršovo nábřeží 5497
760 01 Zlín
Česká republika
Zobrazit mapu
Cena: 290,- Kč
Vstupenky

Výjimečným, celoročním turné oslaví Katapult čtyřicet let trvání svojí existence.

Turné je rozděleno na jarní, letní a podzimní část a skupina navštíví všechny myslitelné prostory, kde po celou dobu svojí existence vystupovala. Aby si každý fanoušek užil svoje oblíbené místo, nebo mohl poznat atmosféru míst, které by nikdo nečekal, skupina vystoupí ve špičkových oblíbených divadlech, kulturních domech, sokolovnách, rockových klubech, na náměstích, festivalech, fotbalových stadionech a ve sportovních halách.

 Za uplynulých čtyřicet let písničky Katapultu zlidověly, jejich koncerty navštěvuje dnes již tří až čtyř generační publikum a tak stal doslova rodinnou kapelou.

“Je to víc, než jsem si kdysi mohl přát. Je to vlastně největší pocta, kterou může jakákoliv kapela na celém širém světě dosáhnout“ říká Olda Říha, leader kapely a dodává: „ Vedle příběhů ze života lidí, které zpíváme v našich písních a které fanouškové doslova prožili nebo ti mladší teprve prožijí, je to také určitě tím, že jsme po celou dobu nezměnili svoji image a chování ať už na jevišti, nebo v soukromí.

Katapultu lze prostě věřit – je to opravdu pravdivý příběh“.

Mnohaletou kariéru Katapultu postihly v jeho historii dva tvrdé, existenční údery.

Od roku 1980 do roku 1985 nesměla skupina nahrávat nové desky a její jménose nesmělo objevit v žádném z tehdejších médií ať už tiskových nebo obrazových, včetně zákazu veřejného vystupování střídavě v různých krajích a také v Praze.

V roce 2009 zemřel baskytarista Jiří Šindelář. Z původní sestavy Katapultu zůstal Říha sám. Před tím v roce 2007 nečekaně zemřel v 61 letech také bubeník Katapultu Anatoli “Tolja” Kohout, který v kapele s přestávkami působil už od jejího založení.

Říha však koncem roku 2009 kapelu obnovil se spoluhráči o generaci mladšími. A povedl se zázrak. V roce 2010 skupina vydala novinkové album Radosti života a většina písní z něj se stala hity. /Casablanca, Metrosexuál, Když, srdce puls/. Stala se totiž důležitá věc. Kontinuita s historií kapely byla navázána.

Fanouškové vzali Říhovi nové spoluhráče za svoje a co je ještě důležitější, nové hity se vyrovnaly těm legendárním /Až, Hlupák váhá, Lesní manekýn, Já nesnídám sám, Vojín XY a vlastně vše, co kdy Katapult hrál a hraje/. Katapult v původním složení Říha – Šindelář – Kohout se tak stal legendou, na kterou se nedá zapomenout a obnovený Katapult s basákem Andy Budkou a bubeníkem Ondřejem Timplem si až drtivým způsobem /další nové hity: Oči… a Made in rock´n´roll / a nezměrnou energií na svých koncertech vybudoval zpět místo tam, kam v naší pop music patří. O znovuzrození skupiny natočil režisér Jan Gogola ml. dokumentární film Rock života a Česká televize pořad Třináctá komnata.

Fanoušky bezmezně milovaná skupina, o které se před lety psalo, že svým jednoduchým rockem “rozdělila národ”, po celou svou čtyřicetiletou kariéru nikdy neopustila svůj klasický rockový styl ulice postavený na bluesových základech a civilním projevu, který jí přinesl mnoho příznivců ale taky ovšem nevraživost některých hudebních kritiků. “O Black Sabbath se také v počátcích jejich kariéry psalo, že je to banda idiotů – a dnes jsou považováni za legendu světového rocku. Něco podobného platí i o Kiss nebo AC/DC,” odpovídá kritikům Říha.

Katapult, rock a ulice života. Obyčejní lidé dokázali neobyčejnou věc. Ulice se stala hlavním náměstím, dvojnásobným Zlatým slavíkem, který prodává více než milión nosičů a odehrál přes 7 000 koncertů. Vydal 12 řadových desek, 5 výběrů, 2 vícediskové CD speciály, 6 live DVD, 1 celovečerní dokumentární film a 2 knihy. Získal sedm Zlatých desek a jednu platinovou. Vystřídal 10 bubeníků a 2 basisty. Českou akademií populární hudby byl v roce 2009 Katapult uveden do Síně slávy. /Ceny Anděl/.