CITRON

Kdy: Zpět na přehled akcí 12/04/2013 – 28/04/2013
Kde: PARDUBICE, Žlutý pes
Vstupenky

Legenda českého heavy-metalu je zpět! CITRON vyráží na Radegast a Plni Energie Tour 2013!

PRAHA Vrátit se nazpátek v čase a zase vidět naživo koncertní program legendární kapely Citron z dob svých nejslavnějších alb Plni energie aRadegast. Sen mnoha českých rockových a heavy metalový fanoušků, který považovali za nereálný, se už na jaře splní. Citron totiž v dubnu vyrazí na turné v jedné ze svých nejklasičtějších sestav, ktará představovala na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let oblíbenou domácí variantu mezinárodní hardrockové a metalové vlny.
Ke kapele, kterou tvoří kytaristé Jaroslav Bartoň a Jirka Šperl, baskytarista Václav Vlasák, bubeník Radim Pařízek a zpěvák Fany Michalík, se v dvojprogramu Plni energie a Radegast připojí někdejší rocková princezna se Severní Moravy, vítězka mezinárodní soutěže Intertalent a dvojnásobná bronzová slavice TANJA. TANJA je s kapelou CITRON spojena. Také díky nim se proslavila a prosadila. V 90-tých letech se TANJA stáhla do ústraní, ale od roku 2005 je zpět na koncertních pódiích a v roce 2009 dokonce vydala novou desku “Já vím”. Ani dnes tato rocková dračice neztratila nic ze svého pěveckého umění a energického náboje, kterým vždy oplývala stejně jako CITRON a spolu vám předvedou, že naše české rockové legendy žijí dál!
Vstupenky na turné, jemuž bude vévodit speciální dobová scéna, samozřejmě doplněná i o sochu Radegasta, jsou v prodeji.
„Na turné se strašně těšíme. Bude zcela odlišné od koncertů, které naši fanoušci v posledních letech viděli. Zazní na něm i skladby, jež jsme naživo hráli jen párkrát v životě nebo dokonce nikdy, jako třeba Věčný cizinec. Navíc oprášíme i singly, které vyšly ještě před vydáním naší přelomové desky Plni energie,“ popisuje baskytarista Citronu Václav Vlasák.
Kapela už od začátku roku na turné pilně zkouší. „Některé písničky, hlavně z období Radegastu, jsou velmi těžké a navíc řadu z nich předěláváme do novějšího aranžmá,“ dodává.
Podle kytaristy Jaroslava Bartoně bude k dvojprogramu upravená i scéna, „Chystáme dobové rekvizity a samozřejmě i sochu Radegasta. Necháváme ji však vyrobit znovu. Když jsme pátrali po té původní, zjistili jsme, že ji kdysi dávno prodal náš tehdejší manažer do Německa. Tam se někde nenávratně ztratila,“ dodává.citron5
Diváci, kteří dubnové koncerty navštíví, budou mít navíc podle něj příležitost koupit si jako první speciální bonusovou reedici albaRadegast. Reedice Plni energie vyšla už před Vánocemi. Obě pak budou navíc kapela i hosté podepisovat během autogramiády po skončení každého koncertu.
Spolu s Citronem se na turné představí také kytarová hvězda 80´a 90´let Daniel Krob (Arakain, Kreyson), kapela Tibet a mladí ostravští rockeři Black Roll. Speciálním hostem kapely Citron bude také někdejší rocková princezna se Severní Moravy, vítězka mezinárodní soutěže Intertalent a dvojnásobná bronzová slavice TANJA.

 

PLÁN TURNÉ:
12. 4. PARDUBICE, Žlutý Pes
18. 4. PRAHA, Lucerna Music Bar
19. 4. ČESKÉ BUDĚJOVICE, KC Art Igy
20. 4. VELKÉ MEZIŘÍČÍ, Jupiter Club
25. 4. BRNO, KC Semilasso
27. 4. ZLÍN, Masters of Rock Café
28. 4. OSTRAVA, Garage

Když skupina Citron vydala v červnu 1986 první české hard&heavy album Plni energie (Supraphon) se zpěvákem Standou Hranickým, nikdo netušil, že se ho nakonec prodá neuvěřitelných 600 tisíc kusů. Nic takového se už žádné české kapele tohoto stylu nepodařilo zopakovat. Díky desce, která nakonec dostala i svou anglickou podobu pro tehdejší západoevropský trh, dosáhl Citron na stříbrného slavíka. Další deska se zpívajícím Láďou Křížkem Radegast z roku 1987, byla ještě úspěšnější a fanouškům se vryla do povědomí i jako vůbec první české koncepční heavymetalové LP. Nejenže se stala ihned po vydání zlatou, má svoji českou i anglickou verzi, ale díky ní získal Citron v roce 1988 Zlatého slavíka a pronikl na německá a francouzská pódia. Počátkem roku 1989 ještě kapela začala připravovat další řadové album Vypusťte psy. V té době však její řady opustil Ladislav Křížek a vzápětí po něm i Jaroslav Bartoň. Zatím posledním příspěvkem v diskografii Citronu je nahrávka Bigbítový Pánbů z roku 2010, natočená v sestavě z dob Plni energie. Pouze zemřelého kytaristu Jindru Kvitu nahradil Jiří Šperl.